AME8818BEEV300Z
AME8818BEEV300Z AME8818BEEV300Z - Brand New AME IC Chips
Get Quote
Buy Now
AME8818BEEV300Z
AME8818BEEV300Z - Brand New AME IC Chips
Manufacturer Part No: AME8818BEEV300Z In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAME
Product CategoryIC Chips
■ General Description
An additional feature is a "Power Good" detector, which pulls low when the output is out of regulation. In applications requiring a low noise, regulated supply, place a 1000pF capacitor between Bypass and ground.
The AME8803 is stable with an output capacitance of 2.2µF or greater.
■ Features
● Very Low Dropout Voltage
● Guaranteed 300mA Output
● Accurate to within 1.5%
● 30µA Quiescent Current
● Over-Temperature Shutdown
● Current Limiting
● Short Circuit Current Fold-back
● Noise Reduction Bypass Capacitor
● Power Good Detector
● Power-Saving Shutdown Mode
● Space-Saving SOT-26 (SOT-23-6)
● Factory Pre-set Output Voltages
● Low Temperature Coefficient
■ Applications
● Instrumentation
● Portable Electronics
● Wireless Devices
● Cordless Phones
● PC Peripherals
● Battery Powered Widgets
● Electronic Scales
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay