STM32F103ZCT6
STM32F103ZCT6 STM32F103ZCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F103ZCT6
STM32F103ZCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F103ZCT6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32F1
PackagingTray
Unit-Weight0.045518 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-Case144-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package144-LQFP (20x20)
Number-of-I-O112
Speed72MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARM® Cortex®-M3
RAM-Size48K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA Motor Control PWM PDR POR PVD PWM Temp Sensor WDT
ConnectivityCANbus I²C IrDA LINbus SPI UART/USART USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2V ~ 3.6V
Core-Size32-Bit Single-Core
Program-Memory-Size256KB (256K x 8)
Data-ConvertersA/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeCAN I2C SPI USART
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency72 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output112 I/O
Data-RAM-Size64 kB
Number-of-Timers-Counters8 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
MfrSTMicroelectronics
PackageTray
Product-StatusActive
Program-Memory-TypeFLASH
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberSTM32F103
STM32F103ZCT6 Description
The STM32F103ZCT6 is a high density performance line STM32 F1 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 RISC core operating at a 72MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 256kB and SRAM up to 48KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. This device has three 12-bit ADCs, four general-purpose 16-bit timers plus one PWM timer, and conventional communication interfaces such as up to two I2Cs, three SPIs, two I2Ss, one SDIO, five USARTs, a USB, and a CAN.
STM32F103ZCT6 Features
SysTick Timer
96-bit Unique ID
Internal 40kHz RC
CAN interface (2.0B Active)
USB 2.0 full speed interface
12-channel DMA Controller
4 to 16MHz Crystal oscillator
Internal 8MHz factory trimmed RC
Sleep, stop and standby modes
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
Clock, reset and supply management
32kHz Oscillator for RTC with calibration
VBAT supply for RTC and backup registers
Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
Cortex-M3 embedded trace macrocell™
2 x Watchdog timers (Independent and window)
Single cycle multiplication and hardware division
Flexible static memory controller with 4 chip select
POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
72MHz Maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
STM32F103ZCT6 Applications
Security
Imaging
Medical
Industrial
Video & Vision, HVAC
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Automation & Process Control
Communications & Networking
Computers & Computer Peripherals
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay