SN74LVC240APWR
SN74LVC240APWR SN74LVC240APWR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74LVC240APWR
SN74LVC240APWR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74LVC240APWR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002716 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Operating-Supply-Current10 uA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-FamilyLVC
Propagation Delay7.5 ns at 2.7 V 6.5 ns at 3.3 V
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines8 Input
Number-of-Output-Lines8 Output
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay