M74LS240P
M74LS240P M74LS240P - Brand New MITSUBISHI IC Chips
Get Quote
Buy Now
M74LS240P
M74LS240P - Brand New MITSUBISHI IC Chips
Manufacturer Part No: M74LS240P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMitsubishi
Product CategoryIC Chips
General Description
These buffers/line drivers are designed to improve both the performance and PC board density of 3-STATE buffers/ drivers employed as memory-address drivers, clock driv ers, and bus-oriented transmitters/receivers. Featuring 400 mV of hysteresis at each low current PNP data line input, they provide improved noise rejection and high fanout outputs and can be used to drive terminated lines down to 133Ω.
Features
■3-STATE outputs drive bus lines directly
■PNP inputs reduce DC loading on bus lines
■Hysteresis at data inputs improves noise margins
■Typical IOL(sink current) 24 mA
■Typical IOH(source current) −15 mA
■Typical propagation delay times
Inverting 10.5 ns
Noninverting 12 ns
■Typical enable/disable time 18 ns
■Typical power dissipation (enabled)
Inverting 130 mW
Noninverting 135 mW
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay