MIC5201-5.0YS
MIC5201-5.0YS MIC5201-5.0YS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5201-5.0YS
MIC5201-5.0YS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5201-5.0YS In Stock
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 26V
Current-Output200mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.27V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC5201 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible on-off switching input.
Features
• High output voltage accuracy
• Variety of output voltages
• Guaranteed 200mA output
• Low quiescent current
• Low dropout voltage
• Extremely tight load and line regulation
• Very low temperature coefficient
• Current and thermal limiting
• Reversed-battery protection
• Load-dump protection (fixed voltage versions)
• Zero off-mode current
• Logic-controlled electronic enable
• Available in SO-8 and SOT-223 packages
Applications
• Cellular telephones
• Laptop, notebook, and palmtop computers
• Battery powered equipment
• PCMCIA VCC and VPP regulation/switching
• Bar code scanners
• SMPS post-regulator/ dc-to-dc modules
• High-efficiency linear power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay