AP1501-33K5L-13
AP1501-33K5L-13 AP1501-33K5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1501-33K5L-13
AP1501-33K5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1501-33K5L-13 Out of Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching150kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max40V
General Description
The AP1501 is a fully integrated step-down DC/DC converter, with the ability to drive 3A load without the need of additional driver components. The AP1501 operates at a switching frequency of 150KHZ enabling the use of small size filter components. As a result, board space is reduced and BOM costs are lowered.
Features
• Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
• Adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V+4%
• 150KHZ +15% fixed switching frequency
• Voltage mode non-synchronous PWM control
• Thermal-shutdown and current-limit protection
• ON/OFF shutdown control input
• Operating voltage can be up to 40V
• Output load current: 3A
• Low power standby mode
• Built-in switching transistor on chip
• Lead Free packages: TO263-5L and TO220-5L(R)
• TO263-5L and TO220-5L(R): Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Simple High-efficiency step-down regulator
• On-card switching regulators
• Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay