LTC2185IUP#PBF
LTC2185IUP#PBF LTC2185IUP#PBF - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
LTC2185IUP#PBF
LTC2185IUP#PBF - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: LTC2185IUP#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case64-WFQFN Exposed Pad
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesSimultaneous Sampling
Supplier-Device-Package64-QFN (9x9)
Sampling-Rate-Per-Second125M
Data-InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
Number-of-Bits16 Bits
Voltage-Supply-Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage-Supply-Digital1.7 V ~ 1.9 V
ConfigurationS/H-ADC
ArchitecturePipelined
Number-of-Inputs2 Inputs
Reference-TypeExternal, Internal
Ratio-S-H:ADC1:01
Number-of-A-D-Converters2
** DESCRIPTION **
** FEATURES **
Two-Channel Simultaneously Sampling ADC
76.8dB SNR
90dB SFDR
Low Power: 370mW/308mW/200mW Total 185mW/154mW/100mW per Channel
Single 1.8V Supply
CMOS, DDR CMOS, or DDR LVDS Outputs
Selectable Input Ranges: 1V P-P to 2V P-P
550MHz Full Power Bandwidth S/H
Optional Data Output Randomizer
Optional Clock Duty Cycle Stabilizer
Shutdown and Nap Modes
Serial SPI Port for Configuration
64-Pin (9mm × 9mm) QFN Package
** APPLICATIONS **
Communications
Cellular Base Stations
Software Defined Radios
Portable Medical Imaging
Multi-Channel Data Acquisition
Nondestructive Testing
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay