MAX530BEAG
MAX530BEAG MAX530BEAG - Brand New Maxim Integrated Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
MAX530BEAG
MAX530BEAG - Brand New Maxim Integrated Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: MAX530BEAG In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Package-Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeVoltage - Buffered
Supplier-Device-Package24-SSOP
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog±5V
Voltage-Supply-Digital5V
ArchitectureR-2R
Reference-TypeExternal, Internal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time25μs (Typ)
Differential-OutputNo
INL-DNL-LSB±1.5 (Max), ±1 (Max)
General Description
The MAX530 is a low-power, 12-bit, voltage-output digital-to-analog converter (DAC) that uses single +5V or dual ±5V supplies. This device has an on-chip voltage reference plus an output buffer amplifier. Operating current is only 250µA from a single +5V supply, making it ideal for portable and battery- powered applications. In addition, the SSOP (Shrink-Small-Outline-Package) measures only 0.1 square inches, using less board area than an 8-pin DIP. 12-bit resolution is achieved through laser trimming of the DAC, op amp, and reference. No further adjustments are necessary.
Features
♦ Buffered Voltage Output
♦ Internal 2.048V Voltage Reference
♦ Operates from Single +5V or Dual ±5V Supplies
♦ Low Power Consumption:
250µA Operating Current
40µA Shutdown-Mode Current
♦ SSOP Package Saves Space
♦ Relative Accuracy: ±1/2 LSB Max Over Temperature
♦ Guaranteed Monotonic Over Temperature
♦ 4-Quadrant Multiplication with No External Components
♦ Power-On Reset
♦ Double-Buffered Parallel Logic Inputs
Applications
Battery-Powered Data-Conversion Products
Minimum Component-Count Analog Systems
Digital Offset/Gain Adjustment
Industrial Process Control
Arbitrary Function Generators
Automatic Test Equipment
Microprocessor-Controlled Calibration
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay