CB61F3A-TR1
CB61F3A-TR1 CB61F3A-TR1 - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
CB61F3A-TR1
CB61F3A-TR1 - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: CB61F3A-TR1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFuses
Color-
SeriesCB61F
ProductSurface Mount Fuse
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000035 oz
Current-Rating3A
Height2.57 mm
Length6.1 mm
Width2.57 mm
Package-Case2-SMD, Square End Block
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Voltage-Rating-AC125 V
Voltage-Rating-DC125 VDC
Fuse-TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Response-TimeFast
ApprovalsCQC, cULus, PSE
Breaking-Capacity-Rated-Voltage100A AC, 300A DC
MeltingI2t2.08
Resistance0.025 Ohms
Fuse-Size-Group2410 (6125 metric)
Interrupt-Rating100 A at 125 VAC/300 A at 125 VDC
Product Details
__
Description The fast-acting CB61F Series of SMD Brick™ fuse provides high breaking capacity performance in a CQC Approved SMD package. The CB61F Series offers 125Vac/50A and 125Vdc/300A protection up to 15 amps, which is among the highest in its class.
Features
• High Interrupting Ratings: 50A @ 125Vac / 300A @ 125Vdc
• Wide Selection: The CB61F Series is available in ratings from 2 to 15
amps providing a range of solutions for applications requiring
fast-acting performance
• CQC Approved: Meets the growing market demand.
• cULus Certified and PSE Level 1 Certified
• Excellent Environmental Integrity: lead-free, halogen free and RoHS
compliant, and present no disposal issues at end of life.
• Solder immersion compatible
• Wire-in-Air design
Applications
• LCD/PDP TVs
• LCD Monitors
• LCD backlight inverters
• Notebooks
• Servers
• Power supplies
• Telecom/PoE
• Medical equipment
• White goods
• Industrial applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay