NCV4276DT33RK
NCV4276DT33RK NCV4276DT33RK - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV4276DT33RK
NCV4276DT33RK - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV4276DT33RK In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDPAK-5
Voltage-Input4.5 V ~ 40 V
Current-Output400mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Product Details
__
400 mA Low−Drop Voltage Regulator
The NCV4276 is a 400 mA output current integrated low dropout regulator family designed for use in harsh automotive environments. It includes wide operating temperature and input voltage ranges. The device is offered with fixed output voltage options of 1.8 V and 2.5 V with 4% output voltage accuracy while the 3.3 V, 5.0 V, and adjustable voltage versions are available either in 2% or 4% output voltage accuracy. It has a high peak input voltage tolerance and reverse input voltage protection. It also provides overcurrent protection, overtemperature protection and inhibit for control of the state of the output voltage. The NCV4276 family is available in DPAK and D2PAK surface mount packages. The output is stable over a wide output capacitance and ESR range.
Features
• 2.5 V and 1.8 V ±4% Output Voltage
• 3.3 V, 5.0 V, and Adjustable Voltage Version (from 2.5 V to 20 V)
±4% or ±2% Output Voltage
• 400 mA Output Current
• 500 mV (max) Dropout Voltage (5.0 V Output)
• Inhibit Input
• Very Low Current Consumption
• Fault Protection
♦ +45 V Peak Transient Voltage
♦ −42 V Reverse Voltage
♦ Short Circuit
♦ Thermal Overload
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay