AT25F2048N-SU2.7
AT25F2048N-SU2.7 AT25F2048N-SU2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT25F2048N-SU2.7
AT25F2048N-SU2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT25F2048N-SU2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
Features
• Serial Peripheral Interface (SPI) Compatible
• Supports SPI Modes 0 (0,0) and 3 (1,1)
• 20 MHz Clock Rate
• Byte Mode and 256-byte Page Mode for Program Operations
• Sector Architecture:
– Two Sectors with 32K Bytes Each (512K)
– Four Sectors with 32K Bytes Each (1M)
– 128 Pages per Sector
• Product Identification Mode
• Low-voltage Operation
– 2.7 (VCC= 2.7V to 3.6V)
• Sector Write Protection
• Self-timed Program Cycle (60 µs/Byte Typical)
• Self-timed Sector Erase Cycle (1 second/Sector Typical)
• Single Cycle Reprogramming (Erase and Program) for Status Register
• High Reliability
– Endurance: 10,000 Write Cycles Typical
• Lead-free Devices Available
• 8-lead JEDEC SOIC and 8-lead SAP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay