KA278R51TU
KA278R51TU KA278R51TU - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
KA278R51TU
KA278R51TU - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: KA278R51TU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The KA278R51 is a low-dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments. It provide constant voltage power source with TO-220 4 lead full mold package. Dropout voltage of KA278R51 is below 0.5V in full rated current(2A). This regulator has various function such as peak current protection, thermal shut down, overvoltage protection and output disable function.
Features
• 2A / 5.1V Output low dropout voltage regulator
• TO220 Full-Mold package (4PIN)
• Overcurrent protection, Thermal shutdown
• Overvoltage protection, Short-Circuit protection
• With output disable function
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay