AP7331-12SNG-7
AP7331-12SNG-7 AP7331-12SNG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7331-12SNG-7
AP7331-12SNG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7331-12SNG-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7331
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-2020-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package6-DFN2020 (2x2)
Tolerance2 %
Voltage-Input2 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Pd-Power-Dissipation740 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current300 mA
Input-Voltage-MIN2 V
Load-Regulation0.6 %
Dropout-Voltage-Max300 mV
Line-Regulation0.2 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)65 dB
Description
The AP7331 is a 300mA, adjustable and fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.
Features
• 300mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQ over full load: 65µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Wide adjustable output: 0.8V to 5.0V
• Fixed output options: 1.0V to 3.3V
• PSRR: 65dB typical at 100Hz
• Fast start-up time: 80µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 300mV typical at 300mA
• Current limit protection
• Short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85°C
• SOT25 and DFN2020-6: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• XDSL Routers
• Wireless LAN Cards
• Desktop and Notebook Computers
• Battery Powered Equipments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay