TPS71256DRCT
TPS71256DRCT TPS71256DRCT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS71256DRCT
TPS71256DRCT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS71256DRCT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesTPS71256
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000921 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVSON-10
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package10-VSON (3x3)
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output250mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.125V @ 250mA
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min400mA
Pd-Power-Dissipation1.92 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.8 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current250 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.8 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Ib-Input-Bias-Current190 uA
Dropout-Voltage0.125 V at 250 mA
Dropout-Voltage-Max230 mV at 250 mA
Line-Regulation0.05 % / V
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay