TPS71913-28DRVR
TPS71913-28DRVR TPS71913-28DRVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS71913-28DRVR
TPS71913-28DRVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS71913-28DRVR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesTPS71913-28
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000342 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWSON-6
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package6-SON (2x2)
Voltage-Input2.7 V ~ 6.5 V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output200mA
Voltage-Output1.3V, 2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-, 0.23V @ 200mA
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min240mA
Pd-Power-Dissipation1.053 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.3 V 2.8 V
Input-Voltage-MAX6.5 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation75 uV / mA
Voltage-Regulation-Accuracy2.5 %
Ib-Input-Bias-Current90 uA
Dropout-Voltage0.23 V at 200 mA
Dropout-Voltage-Max400 mV at 200 mA
Line-Regulation130 uV / V
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay