LM3503ITLX-35
LM3503ITLX-35 LM3503ITLX-35 - Brand New Panduit LED Drivers
Get Quote
Buy Now
LM3503ITLX-35
LM3503ITLX-35 - Brand New Panduit LED Drivers
Manufacturer Part No: LM3503ITLX-35 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryLED Drivers
** LM3503ITLX-35 Description **
The LM3503ITLX-35 belongs to the constant current-led driver family. A constant current driver is the best way to power high-power LEDs because it maintains consistent brightness across all LEDs in series. It is intended for lighting applications. Constant voltage drivers, on the other hand, can only generate one direct current (DC) output voltage. The most common constant voltage drivers (or power supplies) are 12VDC or 24VDC.
** LM3503ITLX-35 Features **
• Drives up to 4, 6, 8, or 10 White LEDs for Dual Display Backlighting
• >80% Peak Efficiency
• Output Voltage Protection Options: 16V, 25V, 35V & 44V
• Input Under-Voltage Protection
• Internal Soft Start Eliminates Inrush Current
• 1 MHz Constant Switching Frequency
• Analog Brightness Control
• Wide Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
• Low Profile Packages: <1 mm Height
– 10 Bump DSBGA
– 16 Pin WQFN
** LM3503ITLX-35 Applications **
• Small to Medium Format Displays
• Dual Display Backlighting in Portable devices
• Cellular Phones and PDAs
• Dual display backlighting
• Automotive Infotainment Displays
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay