AT89LS51-16AU
AT89LS51-16AU AT89LS51-16AU - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Buy Now
AT89LS51-16AU
AT89LS51-16AU - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: AT89LS51-16AU Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LS
ProductMCU
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O32 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsWDT
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 4 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (4K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 4 V
Interface-TypeUART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max4 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Input/output32 I/O
Data-RAM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
• Compatible with MCS®-51 Products
• 4K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory
– Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 4.0V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 16 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 128 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Two 16-bit Timer/Counters
• Six Interrupt Sources
• Full Duplex UART Serial Channel
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
• Flexible ISP Programming (Byte and Page Mode)
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay