MC74VHC1G50DTT1G
MC74VHC1G50DTT1G MC74VHC1G50DTT1G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74VHC1G50DTT1G
MC74VHC1G50DTT1G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74VHC1G50DTT1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply2 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package5-TSOP
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Pd-Power-Dissipation200 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
PolarityNon-Inverting
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Logic-FamilyVHC
Propagation Delay10.6 ns at 3.3 V 7.5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 8 mA
Low-Level-Output-Current8 mA
Number-of-Input-Lines1 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Product Details
__
Buffer
**The MC74VHC1G50 / MC74VHC1GT50 is an advanced high speed CMOS buffer in
The input structures provide protection when voltages up to 5.5 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the device to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when VCC = 0 V and when the output voltage exceeds VCC. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage − input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
Features
• Designed for 2.0 V to 5.5 V VCC Operation
• 3.5 ns tPD at 5 V (typ)
• Inputs/Outputs Over−Voltage Tolerant up to 5.5 V
• IOFF Supports Partial Power Down Protection
• Source/Sink 8 mA at 3.0 V
• Available in SC−88A, SC−74A, TSOP−5, SOT−553, SOT−953 and UDFN6 Packages
• Chip Complexity < 100 FETs
• NLV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay