30CPQ060
30CPQ060 30CPQ060 - Brand New IOR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
30CPQ060
30CPQ060 - Brand New IOR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 30CPQ060 In Stock
Contact us
ManufacturerMill-Max Manufacturing Corp.
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series803
PackagingBulk
Part-StatusActive
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode15A
Voltage-Forward-Vf-Max-If600mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr800?A @ 60V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-247-3
Supplier-Device-PackageTO-247AC
Base-Part-Number*
Connector-TypeReceptacle
Contact-TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number-of-Positions36 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch-Mating0.100" (2.54mm)
Number-of-Rows2 Rows
Row-Spacing-Mating0.100" (2.54mm)
TerminationSolder
Fastening-TypePush-Pull
Contact-Finish-MatingGold
Contact-Finish-Thickness-Mating30?in (0.76?m)
Insulation-ColorBlack
Insulation-Height0.338" (8.59mm)
Contact-Length-Post-
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Contact-Finish-PostTin
Mated-Stacking-Heights-
Ingress-Protection-
Features-
Current-Rating4.5A
Voltage-Rating-
Applications-
Insulation-MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester
Contact-ShapeCircular
Contact-MaterialBeryllium Copper
Contact-Finish-Thickness-Post200?in (5.08?m)
Description/ Features
150° C TJ operation
Center tap TO-247 package
Very low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay