AME431BBJETA25Z-OB
AME431BBJETA25Z-OB AME431BBJETA25Z-OB - Brand New AME IC Chips
Get Quote
Buy Now
AME431BBJETA25Z-OB
AME431BBJETA25Z-OB - Brand New AME IC Chips
Manufacturer Part No: AME431BBJETA25Z-OB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAME
Product CategoryIC Chips
General Description
The AME40 is a micropower 2-terminal band-gap voltage regulator diode. It operates over a 40mA to 20mA current range. Each circuit is trimmed at wafer sort to provide a ±0.50% initial tolerance. The design of the AME40 allows for a large range of load capacitances and operating currents. The low start-up current makes these parts ideal for battery applications.
Features
● Small Packages: SOT-23, TO-92, SOP-8
● Tolerates Capacitive Loads
● Fixed Reverse Breakdown Voltage of 2.5V
● Tight Voltage Tolerance ------- ±0.5%
● Wide Operating Current ------- 40μA to 20mA
● Wide Temperature Range ----- -40°C to +85°C
● Low Temperature Coefficient --100ppm/°C (max)
● Excellent Transient Response
● All AMEs Lead Free Products Meet RoHS Standards
Applications
● Portable Electronics
● Power Supplies
● Computer Peripherals
● Data Acquisition Systems
● Battery Chargers
● Consumer Electronics
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay