MIC520033BM
MIC520033BM MIC520033BM - Brand New MIC IC Chips
Get Quote
Buy Now
MIC520033BM
MIC520033BM - Brand New MIC IC Chips
Manufacturer Part No: MIC520033BM In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryIC Chips
General Description
The MIC5200 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible ON/OFF switching input. Designed especially for hand- held battery powered devices, the MIC5200 is switched by a CMOS or TTL compatible logic signal. The ENABLE control may be tied directly to VIN if unneeded. When disabled, power consumption drops nearly to zero. The ground current of the MIC5200 increases only slightly in dropout, further prolonging battery life. Key MIC5200 features include protection against reversed battery, current limiting, and over temperature shutdown.
Features
• High output voltage accuracy
• Variety of output voltages
• Guaranteed 100mA output
• Low quiescent current
• Low dropout voltage
• Extremely tight load and line regulation
• Very low temperature coefficient
• Current and thermal limiting
• Zero OFF mode current
• Logic-controlled electronic shutdown
• Available in 8-lead SOIC, MM8™ 8-lead MSOP, and SOT-223 packages
Applications
• Cellular Telephones
• Laptop, Notebook, and Palmtop Computers
• Battery Powered Equipment
• PCMCIA VCC and VPP Regulation/Switching
• Bar Code Scanners
• SMPS Post-Regulator/ DC to DC Modules
• High Efficiency Linear Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay