APL5308-15AC-TR
APL5308-15AC-TR APL5308-15AC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5308-15AC-TR
APL5308-15AC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5308-15AC-TR In Stock
General Description
The APL5308/9 series are micropower, low dropout linear regulators, which operate from 2.7V to 6V input voltage and deliver up to 300mA. Typical dropout voltage is only 400mV at 300mA loading. Designed for use in battery-powered system, the low 60µA quiescent current makes it an ideal choice. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5308/9 maintain a low supply current, independent of the load current and dropout voltage. Other features include thermal-shutdown protection current limit protection to ensure specified output current and controlled short-circuit current. The APL5308/9 regulators come in a miniature SOT-23, SOT-23-5 and SOT-89 packages.
Features
• Low Quiescent Current : 60µA (No load)
• Low Dropout Voltage : 400mV (@300mA)
• Fixed Output Voltage : 1.5V ~ 4.5V by step 0.1V increment
• Stable with 1uF Output Capacitor
• Built in Current Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current : 50mA
• Fast Transient Response
• Short Setting Time
• SOT-23 ,SOT-23-5 and SOT-89 Packages
Applications
• 5V to 3.3~4.5V Linear Regulators
• 3.3V to 1.5~2.5V Linear Regulators
• CD-ROM, CD-R/W and DVD Player
• Networking System, LAN Card, ADSL/Cable Modem, Cable Set-Top Box
• PC Peripherals
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay