HCF4049UM013TR
HCF4049UM013TR HCF4049UM013TR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
HCF4049UM013TR
HCF4049UM013TR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Manufacturer Part No: HCF4049UM013TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryGates and Inverters
Series4000
Packaging
Package-Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply3 V ~ 20 V
Supplier-Device-Package16-SO
Number-of-Circuits6 Circuits
Number-of-Inputs6 Inputs
Quiescent Current20μA
Current-Output-High-Low12mA, 48mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL50ns @ 15V, 50pF
Logic-TypeInverter
Logic-Level-Low1 V ~ 3 V
Logic-Level-High4 V ~ 12 V
4049UB INVERTING TYPE
4050B NON-INVERTING TYPE
.HIGH SINK CURRENT FOR DRIVING 2 TTL LOADS
.HIGH-TO-LOW LEVEL LOGIC CONVERSION
.QUIESCENT CURRENT SPECIFIED TO 20V FOR HCC DEVICE
.HIGH ”SINK” AND ”SOURCE” CURRENT CAPABILITY
.5V, 10V AND 15V PARAMETRIC RATINGS
.INPUT CURRENT OF 100 nA AT 18V AND 25°C FOR HCC DEVICE
.100% TESTED FOR QUIESCENT CURRENT
.MEETS ALL REQUIREMENTS OF JEDECTENTATIVE STANDARD N°. 13A, ”STANDARD SPECIFICATIONS FOR DESCRIPTION OF ”B” SERIES CMOS DEVICES”
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay