PXAS30KFA,512
PXAS30KFA,512 PXAS30KFA,512 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PXAS30KFA,512
PXAS30KFA,512 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: PXAS30KFA,512 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesXA
PackagingTube
Package-Case68-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package68-PLCC (24.23x24.23)
Number-of-I-O32 I/O
Speed30MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorXA
RAM-Size1K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsPWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size-
Data-ConvertersA/D 8x8b
Oscillator-TypeExternal
GENERAL DESCRIPTION
Specific features of the XA-S3
• 2.7 V to 5.5 V operation.
• 32 K bytes of on-chip EPROM/ROM program memory.
• 1024 bytes of on-chip data RAM.
• Supports off-chip addressing up to 16 megabytes (24 address
lines). A clock output reference is added to simplify external bus
interfacing.
• High performance 8-channel 8-bit A/D converter with automatic
channel scan and repeated read functions. Completes a
conversion in 4.46 microseconds at 30 MHz. Alternate operating
mode allows 10-bit conversion results.
• Three standard counter/timers with enhanced features. All timers have a toggle output capability.
• Watchdog timer.
• 5-channel 16-bit Programmable Counter Array (PCA).
• I2C-bus serial I/O port with byte-oriented master and slave functions.
• Two enhanced UARTs with independent baud rates.
• Seven software interrupts.
• Active low reset output pin indicates all reset occurrences
(external reset, watchdog reset and the RESET instruction). A
reset source register allows program determination of the cause
of the most recent reset.
• 50 I/O pins, each with four programmable output configurations.
• 30 MHz operating frequency at 2.7 V to 5.5 V VDD.
• Power saving operating modes: Idle and Power-down. Wake-up
from power-down via an external interrupt is supported.
• 68-pin PLCC and 80-pin PQFP packages.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay