DF13-10DS-1.25C
DF13-10DS-1.25C DF13-10DS-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF13-10DS-1.25C
DF13-10DS-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF13-10DS-1.25C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingBulk
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions10 Positions
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.049" (1.25mm)
Fastening-Type-
Description
DF13-10DS-1.25C is Headers & Wire Housings 1.25MM RECEPT HSNG 10P dual row crimp.
Features
1. Miniature Size
Designed in the low profile at mounting height 5.8mm. (SMT mounting straight type)
(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)
2. Multi-contact
area, compared with the single row type.
3. Correspond to Automatic Mounting
tape packaging.
In addition, the tube packaging can be selected. (Fig.1)
4. Integral Basic Function Despite Miniature Size
The header is designed in a scoop-proof box structure, and completely prevents mis-insertion.
5. UL Certifled
Application
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay