NCP612SQ30T1G
NCP612SQ30T1G NCP612SQ30T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP612SQ30T1G
NCP612SQ30T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP612SQ30T1G In Stock
Series-
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Package-Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSC-70
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output100mA
Voltage-Output3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.23V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
**The NCP612/NCV612 series of fixed output linear regulators are designed
for handheld communication equipment and portable battery powered applications which require low quiescent. The NCP612/NCV612 series features an ultra−low quiescent current of 40 A. Each device contains a voltage reference unit, an error amplifier, a PMOS power transistor, resistors for setting output voltage, current limit, and temperature limit protection circuits.**
The NCP612/NCV612 has been designed to be used with low cost ceramic capacitors. The device is housed in the micro−miniature SC70−5 surface mount package. Standard voltage versions are 1.5, 1.8, 2.5, 2.7, 2.8, 3.0, 3.1, 3.3, 3.7, and 5.0 V.
Features
• Low Quiescent Current of 40 μA Typical
• Low Dropout Voltage of 230 mV at 100 mA and 3.0 V Vout
• Low Output Voltage Option
• Output Voltage Accuracy of 2.0%
• Temperature Range of −40°C to 85°C (NCP612)
Temperature Range of −40°C to 125°C (NCV612)
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Control Changes
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• Cellular Phones
• Battery Powered Consumer Products
• Hand−Held Instruments
• Camcorders and Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay