DE2A-L2-12V
DE2A-L2-12V DE2A-L2-12V - Brand New PANASONIC Power Relays
Get Quote
Buy Now
DE2A-L2-12V
DE2A-L2-12V - Brand New PANASONIC Power Relays
Manufacturer Part No: DE2A-L2-12V In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDE
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Contact-FormDPST (2 Form A)
Operate-Time10ms
Release-Time5ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeLatching, Dual Coil
Coil-Current16.7mA
Coil-Voltage12VDC
Contact-Rating-Current8A
Switching-Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn-On-Voltage-Max8.4 VDC
Turn-Off-Voltage-Min-
** FEATURES **
Insulating distance between coil and contacts:
Clearance Min. 8mm .315 inch
Creepage distance Min. 8mm .315 inch
• Extensive product line-up
• Surge voltage between contact and coil 12 kV
• Low operating power
Nominal operating power at 200 mW
(Single side stable, 2 coil latching)
• Compact body saves space
Size: 12.5(W)  25.0(L)  12.5(H) mm
.492(W)  .984(L)  .492(H) inch
• UL/CSA, VDE approved
** TYPICAL APPLICATIONS **
• Temperature controller
• Automatic meter reading
• OA equipment
• FA equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay