KA278R33TSTU
KA278R33TSTU KA278R33TSTU - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
KA278R33TSTU
KA278R33TSTU - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: KA278R33TSTU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The KA278RXXC is a low-dropout voltage regulator suitable for various electronic equipment. It provides a constant voltage power source in a TO-220 4-lead full-mold package. The dropout voltage is below 0.5 V in full-rated current (2 A). This regulator has peak current protection, thermal shutdown, and over-voltage protection.
Features
KA278RXXC-Series (33 / 05 / 12)
• 3.3 V, 5 V, 12 V Output Low-Dropout Voltage Regulator
• TO-220 Full-Mold Package (4 Pin)
• Over-Current Protection, Thermal Shutdown
• Over-Voltage Protection, Short-Circuit Protection
• Output Disable Function
KA278RA05C
• Nominal 5 V Output without Adjusting
• Output Adjustable between 1.27 V and 32 V
• 2 A Output Low-Dropout Voltage Regulator
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay