L1089CG-3.3B
L1089CG-3.3B L1089CG-3.3B - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
L1089CG-3.3B
L1089CG-3.3B - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: L1089CG-3.3B In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNiko Semiconductor
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The L1089 Series are positive and low dropout three-terminal voltage regulators with 0.3A output current capability. These devices are designed for use in low voltage applications that offers lower dropout voltage and faster transient response.
On-Chips trimming the reference voltage to 2% and features the low dropout of maximum 1.35 volts.
FEATURES
● Fixed 3.3V output voltage
● Low dropout voltage
● Low ground current
● Fast transient response
● Current & thermal limiting
● Line regulation: 0.5% typical
● Load regulation: 0.5% typical
● Available in SOT-89 package
APPLICATIONS
● Low voltage micro-controllers
● Battery Chargers
● 5V to 3.3V linear regulators
● Motherboard clock supplies
● Post regulator for switching supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay