AD565AJRZ-REEL
AD565AJRZ-REEL AD565AJRZ-REEL - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
AD565AJRZ-REEL
AD565AJRZ-REEL - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: AD565AJRZ-REEL Out of Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Output-TypeCurrent - Unbuffered
Supplier-Device-Package28-SOIC W
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog±11.4 V ~ 16.5 V
Voltage-Supply-Digital-
ArchitectureR-2R
Reference-TypeInternal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time400μs
Differential-OutputNo
INL-DNL-LSB±0.5, ±0.5
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES
Single Chip Construction
Very High Speed Settling to 1/2 LSB
AD565A: 250 ns max
AD566A: 350 ns max
Full-Scale Switching Time: 30 ns
Guaranteed for Operation with ±12 V (565A) Supplies,
with –12 V Supply (AD566A)
Linearity Guaranteed Overtemperature
1/2 LSB max (K, T Grades)
Monotonicity Guaranteed Overtemperature
Low Power: AD566A = 180 mW max;
AD565A = 225 mW max
Use with On-Board High Stability Reference (AD565A)
or with External Reference (AD566A)
Low Cost
MlL-STD-883-Compliant Versions Available
AD566A is obsolete
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay