DF22-4S-7.92C(28)
DF22-4S-7.92C(28) DF22-4S-7.92C(28) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22-4S-7.92C(28)
DF22-4S-7.92C(28) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22-4S-7.92C(28) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorWhite
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Termination-StyleCrimp
TradenameEnerBee
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesPolarizing Key
Connector-TypeReceptacle
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions4 Positions
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Lock
Product-TypeReceptacles
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
2. Complete Locking Function
Reliable interior lock protects mated connectors from accidental disconnection.
3. Prevention of Incorrect Connections
4. Molded-in contact retention tabs
5. Prevention of incorrect board placement
Built-in posts assure correct connector placement and orientation on the board.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
7. Prevention of Short Circuits Between Adjacent Contacts
8. Increased Retention Force of Crimped Contacts and confirmation of complete contact insertion
9. Full Line of Crimp Socket Contacts
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
11. Listed by UL, C-UL, and TÜV.
■ Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay