SD3114-100-R
SD3114-100-R SD3114-100-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SD3114-100-R
SD3114-100-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SD3114-100-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSD3114
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating570mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height1.4 mm
Length3.1 mm
Width3.1 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.055" (1.40mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)458 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation780mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current780 mA
Maximum-DC-Resistance458 mOhms
Description
• 125°C maximum total temperature operation
• 3.1mm x 3.1mm x 1.4mm shielded drum core
• Ferrite core material
• Inductance range from 1.0uH to 330uH
• Current range from 2.59 Amps to 0.106 Amps
• Frequency range up to 4MHz
Applications
• Cellular phones, Digital cameras, CD players, PDA’s
• Small LCD displays
• LED driver and LED flash circuits
• Hard disk drives
• Backlighting
• EL panel
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay