NCP380HMU15AATBG
NCP380HMU15AATBG NCP380HMU15AATBG - Brand New onsemi Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
NCP380HMU15AATBG
NCP380HMU15AATBG - Brand New onsemi Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: NCP380HMU15AATBG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
SeriesNCP380
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseuDFN-6
Input-TypeNon-Inverting
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output-TypeP-Channel
FeaturesSlew Rate Controlled, Status Flag
InterfaceOn/Off
Supplier-Device-Package6-UDFN (2x2)
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Number-of-Outputs1 Output
Voltage-Supply-Vcc-VddNot Required
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), UVLO
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ55 mOhm
Voltage-Load2.5 V ~ 5.5 V
Current-Output-Max2.1A
Switch-TypeGeneral Purpose
Pd-Power-Dissipation830 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V to 5.5 V
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.5 V
On-Resistance-Max110 mOhms
Off-Time-Max3 ms
On-Time-Max4 ms
Product Details
__
Fixed Current-Limiting Power-Distribution Switches
The NCP382 is a single input dual outputs high side power−distribution switch designed for applications where heavy capacitive loads and short−circuits are likely to be encountered. The device includes an integrated 80 mΩ, P−channel MOSFET. The device limits the output current to a desired level by switching into a constant−current mode when the output load exceeds the current−limit threshold or a short is present. The current−limit threshold is internally fixed. The power−switches rise and fall times are controlled to minimize current ringing during switching.
Features
• 2.5 V – 5.5 V Operating Range
• 80 m High−Side MOSFET
• Current Limit: Fixed 500 mA, 1 A, 1.5 A and 2 A
• Undervoltage Lock−Out (UVLO)
• Soft−Start Prevents Inrush Current
• Thermal Protection
• Soft Turn−Off
• Enable Active High or Low (EN or EN)
• Compliance to IEC61000−4−2 (Level 4)
♦ 8.0 kV (Contact)
♦ 15 kV (Air)
• UL Listed − File No. E343275
• IEC60950 − Edition 2 − Amendment 1 Certified (CB Scheme)
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Laptops
• USB Ports/Hubs
• TVs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay