PIC16F73-E/SO
PIC16F73-E/SO PIC16F73-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F73-E/SO
PIC16F73-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F73-E/SO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.078125 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-28
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O22 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size192 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size7KB (4K x 14)
Data-ConvertersA/D 5x8b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels5 ADC Channels
Input/output22 I/O
Data-RAM-Size192 B
Data-ROM-Size192 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution8 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeFlash
Product Details
__
Description :
The Microchip PIC16F73-E/SO is a 8-bit microcontroller with a 20MHz clock speed and 7KB of Flash memory. It is designed to operate in temperatures ranging from -40°C to 125°C (TA). It is packaged in a 28-pin SOIC package.
Features :
• 8-bit microcontroller
• 20MHz clock speed
• 7KB of Flash memory
• Operating temperature range of -40°C to 125°C (TA)
• 28-pin SOIC package
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay