LP2950ACZ-3.3NOPB
LP2950ACZ-3.3NOPB LP2950ACZ-3.3NOPB - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2950ACZ-3.3NOPB
LP2950ACZ-3.3NOPB - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2950ACZ-3.3NOPB In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Product Details
__
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators that are specifically designed to maintain proper regulation with an extremely low input−to−output voltage differential. These devices feature a very low quiescent bias current of 75 μA and are capable of supplying output currents in excess of 100 mA. Internal current and thermal limiting protection is provided.
Features
• Pb−Free Packages are Available
• Low Quiescent Bias Current of 75 μA
• Low Input−to−Output Voltage Differential of 50 mV at 100 A and
380 mV at 100 mA
• 5.0 V, 3.3 V or 3.0 V ±0.5% Allows Use as a Regulator or Reference
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Requires Only a 1.0 F Output Capacitor for Stability
• Internal Current and Thermal Limiting
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
LP2951 Additional Features
• Error Output Signals an Out of Regulation Condition
• Output Programmable from 1.25 V to 29 V
• Logic Level Shutdown Input
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay