FAN1117AS25X
FAN1117AS25X FAN1117AS25X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN1117AS25X
FAN1117AS25X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: FAN1117AS25X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223-4
Voltage-InputUp to 18V
Current-Output1A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
Description
The FAN1117A and FAN1117A-1.8, -2.5, -2.85, -3.3 and -5 are low dropout three- terminal regulators with 1A output current capability. These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. The 2.85V version is designed specifically to be used in Active Terminators for SCSI bus.
Features
• Low dropout voltage
• Load regulation: 0.05% typical
• Trimmed current limit
• On-chip thermal limiting
• Standard SOT-223, TO-220, and TO-252 packages
• Three-terminal adjustable or fixed 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
Applications
• Active SCSI terminators
• High efficiency linear regulators
• Post regulators for switching supplies
• Battery chargers
• 12V to 5V linear regulators
• Motherboard clock supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay