ICL3232EIBZ
ICL3232EIBZ ICL3232EIBZ - Brand New RENESAS Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
ICL3232EIBZ
ICL3232EIBZ - Brand New RENESAS Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: ICL3232EIBZ In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesICL3232E
ProductRS-232 Transceivers
TypeTransceiver
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.016709 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-Wide-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FunctionTransceiver
Voltage-Supply3 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package16-SOIC
ProtocolRS232
Data-Rate250kbps
Number-of-Drivers-Receivers2016/2/2
DuplexFull
Receiver-Hysteresis500mV
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
Operating-Supply-Current1 mA
Protocol-SupportedRS-232
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min3 V
Number-of-Drivers1 Driver
Number-of-Receivers2 Receiver
Receiver-Signal-TypeSingle-Ended
Product Details
__
The Intersil ICL32xxE devices are 3.0V to 5.5V powered RS-232 transmitters/receivers which meet ElA/TIA-232 and V.28/V.24 specifications, even at VCC = 3.0V. Additionally, they provide ±15kV ESD protection (IEC61000-4-2 Air Gap and Human Body Model) on transmitter outputs and receiver inputs (RS- 232 pins). Targeted applications are PDAs, Palmtops, and notebook and laptop computers where the low operational, and even lower standby, power consumption is critical. Efficient on-chip charge pumps, coupled with manual and automatic power-down functions (except for the ICL3232E), reduce the standby supply current to a 1µA trickle. Small footprint packaging, and the use of small, low value capacitors ensure board space savings as well. Data greater than 250kbps are guaranteed at worst case load conditions. This family is fully compatible with 3.3Vonly systems, mixed 3.3V and 5.0V systems, and 5.0V-only systems.
Features
• ESD Protection for RS-232 I/O Pins to ±15kV (IEC61000)