LD1086D2M18TR
LD1086D2M18TR LD1086D2M18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1086D2M18TR
LD1086D2M18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1086D2M18TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseTO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK-3
Voltage-InputUp to 30V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
The LD1086 is a LOW DROP Voltage Regulator able to provide up to 1.5A of Output Current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1086 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has better performances in term of drop and output tolerance.
■ TYPICAL DROPOUT 1.3V AT 1.5A
■ THREE TERMINAL ADJUSTABLE OR FIXED OUTPUT VOLTAGE 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 3.6V, 5V, 8V, 9V, 12V.
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 1.5A
■ OUPUT TOLERANCE ±1% AT 25°C AND ±2% IN FULL TEMPERATURE RANGE
■ INTERNAL POWER AND THERMAL LIMIT
■ WIDE OPERATING TEMPERATURE RANGE -40°C TO 125°C
■ PACKAGE AVAILABLE: TO-220, D2PAK,D2PAK/A, DPAK
■ PINOUT COMPATIBILITY WITH STANDARD ADJUSTABLE VREG
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay