ADV7127KRU50
ADV7127KRU50 ADV7127KRU50 - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
ADV7127KRU50
ADV7127KRU50 - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: ADV7127KRU50 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
SeriesADV7127
ProductDigital to Analog Converters
TypeVideo DAC
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.007478 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-24
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeCurrent - Unbuffered
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package24-TSSOP
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits10 Bits
Voltage-Supply-Analog3 V ~ 3.6 V, 5V
Voltage-Supply-Digital3 V ~ 3.6 V, 5V
ArchitectureCurrent Source
Resolution10 bit
Reference-TypeExternal, Internal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time-
Differential-OutputYes
INL-DNL-LSB±0.5, ±0.25
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min3 V
Number-of-Converters1 Converter
GENERAL DESCRIPTION
The ADV7127 has a 10-bit wide input port. A single +5 V/+3.3 V power supply and clock are all that are required to make the part functional.
FEATURES
240 MSPS Throughput Rate
10-Bit D/A Converters
SFDR
–70 dB typ: fCLK = 50 MHz; fOUT = 1 MHz
–53 dB typ: fCLK = 140 MHz; fOUT = 40 MHz
RS-343A/RS-170 Compatible Output
Complementary Outputs
DAC Output Current Range: 2 mA to 26 mA
TTL Compatible Inputs
Internal Voltage Reference (1.23 V) on TSSOP Package
Single Supply +5 V/+3.3 V Operation
28-Lead SOIC Package and 24-Lead TSSOP Package
Low Power Dissipation (30 mW min @ 3 V)
Low Power Standby Mode (10 mW min @ 3 V)
Power-Down Mode (60 mW min @ 3 V)
Power-Down Mode Available on TSSOP Package
Industrial Temperature Range (–408C to +858C)
APPLICATIONS
Digital Video Systems (1600 3 1200 @ 100 Hz)
High Resolution Color Graphics
Digital Radio Modulation
Image Processing
Instrumentation
Video Signal Reconstruction
Direct Digital Synthesis (DDS)
Wireless LAN
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay