MIC2951-3.3BM
MIC2951-3.3BM MIC2951-3.3BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC2951-3.3BM
MIC2951-3.3BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC2951-3.3BM In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input2 V ~ 30 V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Regulator-TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.32V @ 150mA