PM25LD010-SCE
PM25LD010-SCE PM25LD010-SCE - Brand New PMC IC Chips
Get Quote
Buy Now
PM25LD010-SCE
PM25LD010-SCE - Brand New PMC IC Chips
Manufacturer Part No: PM25LD010-SCE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPMC
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The Pm25LD512/010/020 are 512Kbit/ 1Mbit / 2Mbit Serial Peripheral Interface (SPI) Flash memories, providing single- or dual-output. The devices are designed to support a 33 MHz clock rate in normal read mode, and 100 MHz in fast read, the fastest in the industry. The devices use a single low voltage power supply, wide operating voltage ranging from 2.3 Volt to 3.6 Volt, to perform read, erase and program operations. The devices can be programmed in standard EPROM programmers.
FEATURES
• Single Power Supply Operation
- Low voltage range: 2.3 V – 3.6 V
• Memory Organization
- Pm25LD512: 64K x 8 (512 Kbit)
- Pm25LD010: 128K x 8 (1 Mbit)
- Pm25LD020: 256K x 8 (2 Mbit)
• Cost Effective Sector/Block Architecture
- 512Kb : Uniform 4KByte sectors / Two uniform 32KByte blocks
- 1Mb : Uniform 4KByte sectors / Four uniform 32KByte blocks
- 2Mb : Uniform 4KByte sectors / Four uniform
64KByte blocks
• Low standby current 1uA (Typ)
• Serial Peripheral Interface (SPI) Compatible
- Supports single- or dual-output
- Supports SPI Modes 0 and 3
- Maximum 33 MHz clock rate for normal read
- Maximum 100 MHz clock rate for fast read
• Page Program (up to 256 Bytes) Operation
- Typical 2 ms per page program
• Sector, Block or Chip Erase Operation
- Maximum 10 ms sector, block or chip erase
• Low Power Consumption
- Typical 10 mA active read current
- Typical 15 mA program/erase current
• Hardware Write Protection
- Protect and unprotect the device from write operation by Write Protect (WP#) Pin
• Software Write Protection
• High Product Endurance
- Guaranteed 200,000 program/erase cycles per single sector
- Minimum 20 years data retention
• Industrial Standard Pin-out and Package
- 8-pin 150mil SOIC
- 8-pin 208mil SOIC for Pm25LD040
- 8-pin 300mil PDIP for Pm25LD040
- 8-contact WSON
- 8-pin TSSOP
- Lead-free (Pb-free), halogen-free package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay