MAX1210CSA+
MAX1210CSA+ MAX1210CSA+ - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Get Quote
Buy Now
MAX1210CSA+
MAX1210CSA+ - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Manufacturer Part No: MAX1210CSA+ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryIC Chips
General Description
The MAX121 is a complete, BiCMOS, serial-output, sampling 14-bit analog-to- digital converter (ADC) that combines an on-chip track/hold and a low-drift, low noise, buried-zener voltage reference with fast conversion speed and low power consumption. The throughput rate is as high as 308k samples per second (ksps). The full scale analog input range is ±5V.
The MAX121 utilizes the successive-approximation architecture with a high- speed DAC to achieve both fast conversion speeds and low-power operation. Operating with +5V and -12V or -15V power supplies, power consumption is only 210mW.
The MAX121 can be directly interfaced to the serial port of most popular digital-signal processors, and comes in space-saving 16-pin DIP and SO and smaller 20-pin SSOP packages. The MAX121 operates with TTL- and CMOS- compatible clocks in the frequency range from 1.1MHz to 5.5MHz. All logic inputs and outputs are TTL and CMOS-compatible. This data sheet includes application notes for easy interface to TMS320, µPD77230, and ADSP2101 digital-signal processors, as well as µPs using the Motorola SPI and QSPI interface standards.
Benefts and Features
● 14-Bit Resolution
● 2.9µs Conversion Time/308ksps Throughput
● 400ns Acquisition Time
● Low Noise and Distortion
• 78d8 SINAD
• -85dB THD
● ±5V Bipolar Input Range, Overvoltage Tolerant to ±15V
● 210mW Power Dissipation
● Continuous-Conversion Mode Available
● 30ppm/°C, -5V Internal Reference
● Interfaces to DSP Processors
● 16-Pin DIP and SO Packages,
20-Pin SSOP Package
Applications
● Digital Signal Processing
● Audio and Telecom Processing
● Speech Recognition and Synthesis
● DSP Servo Control
● Spectrum Analysis
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay