FQP20N80
FQP20N80 FQP20N80 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FQP20N80
FQP20N80 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FQP20N80 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
General Description
Features
• 20A, 60V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 11.5 nC)
• Low Crss ( typical 25 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay