BYM10-1000-E3/96
Get Quote
Buy Now
BYM10-1000-E3/96
BYM10-1000-E3/96 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYM10-1000-E3/96 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Part-AliasesBYM10-1000-E3/97
Unit-Weight0.004762 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSUPERECTIFIER
Package-CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDO-213AB
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 1000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.2V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1000V (1kV)
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F8pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.2 V
Vr-Reverse-Voltage1000 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Features
• Superectifier structure for high reliability condition
• Ideal for automated placement
• Low forward voltage drop
• Low leakage current
• High forward surge capability
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 250 °C
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay