TC1301B-GDDVMFTR
TC1301B-GDDVMFTR TC1301B-GDDVMFTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1301B-GDDVMFTR
TC1301B-GDDVMFTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1301B-GDDVMFTR In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.001319 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-DFN-EP (3x3)
Voltage-Input2.7 V ~ 6 V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output300mA, 150mA
Voltage-Output2.7V, 3V, 2.5V (Reset)
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.104V @ 300mA, 0.15V @ 150mA
Number-of-Regulators2 Regulators
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.7 V/3 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current300 mA
Input-Voltage-MIN2.7 V
Load-Regulation0.1 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.5 %
Ib-Input-Bias-Current58 uA
Dropout-Voltage0.104 V at 300 mA
Dropout-Voltage-Max180 mV at 300 mA
Line-Regulation0.02 % / V
Description
The TC1307 combines four CMOS Low Dropout Linear Regulators with a Microcontroller Monitor in a spacesaving 16-Pin QSOP package. Developed specifically for battery powered portable applications, all four outputs of the TC1307 typically consume a total of 220 µA supply current, hold the output voltage to a tolerance of 0.5% and require 100 mV of headroom for regulation at the maximum output current of 150 mA.
Features
• Four Independent 150 mA LDOs
• Low Supply Current (220 µA typical)
• High Output Voltage Accuracy (0.5% typical)
• Low Dropout Voltage (100 mV typical with 150 mA load)
• Four Independent Shutdown Inputs
• Select Mode™: Selectable Output Voltages for High Design Flexibility
• Integrated Independent Microprocessor Reset
• Low Noise Outputs
• Fast Response from Shutdown (10 µs typical)
• RESET Output for Low Battery Detection or Reset Generator
• Over Current and Over-Temperature Protection
• Small 16-Pin QSOP Package
• Specified Junction Temperature Range: - -40°C to +125°C
Applications
• Battery Operated Systems
• Potable Computers
• Set Top Boxes
• Load Partitioning
• Instrumentation
• Linear Post Regulator for SMPS
99.8% positivoFeedback de eBay