MC33375D-3.3G
MC33375D-3.3G MC33375D-3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC33375D-3.3G
MC33375D-3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC33375D-3.3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMC33375
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 13V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.26V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX13 V
Output-Current300 mA
Load-Regulation25 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current125 uA
Quiescent-Current200 uA
Dropout-Voltage0.025 V at 10 mA
Dropout-Voltage-Max100 mV at 10 mA
Line-Regulation10 mV
**The MC33375 series are micropower low dropout voltage regulators
available in a wide variety of output voltages as well as packages, SOT−223 and SOP−8. These devices feature a very low quiescent current and are capable of supplying output currents up to 300 mA. Internal current and thermal limiting protection are provided by the presence of a short circuit at the output and an internal thermal shutdown circuit.**
Features:
• Low Quiescent Current (0.3 A in OFF mode; 125 μA in ON mode)
• Low Input−to−Output Voltage Differential of 25 mV at IO = 10 mA,
and 260 mV at IO = 300 mA
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Stable with Output Capacitance of only 0.33 F for 2.5 V Output
Voltage
• Internal Current and Thermal Limiting
• Logic Level ON/OFF Control
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay