TPS62401DRCRG4
TPS62401DRCRG4 TPS62401DRCRG4 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS62401DRCRG4
TPS62401DRCRG4 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: TPS62401DRCRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case10-VFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeProgrammable (Fixed)
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package10-VSON (3x3)
Number-of-Outputs2 Outputs
TopologyBuck
Frequency-Switching2.25MHz
Current-Output400mA, 600mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.1V, 1.575V (1.8V)
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max6V
** TPS62401DRCRG4 Description **
** TPS62401DRCRG4 Features **
• High Efficiency—Up to 95%
• VIN Range From 2.5 V to 6 V
• 2.25-MHz Fixed Frequency Operation
• Output Current of 400 mA and 600 mA
• Adjustable Output Voltage From 0.6V to V(in)
• Pin-Selectable Output Voltage Supports Simple Dynamic Voltage Scaling
• EasyScale™ Optional One-Pin Serial Interface
• Power Save Mode at Light Load Currents
• 180° Out-of-Phase Operation
• Output Voltage Accuracy in PWM Mode ±1%
• Typical 32-μA Quiescent Current for Both Converters
• 100% Duty Cycle for Lowest Dropout
• Available in a 10-Pin VSON (3 mm × 3 mm)
** TPS62401DRCRG4 Applications **
• Digital Cameras
• Digital Radios
• Portable Media Players
• OMAP™ and Low-Power DSP Supply
• PDAs, Pocket PCs
• Cell Phones, Smart Phones
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay