MIC69151-1.8YME
MIC69151-1.8YME MIC69151-1.8YME - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC69151-1.8YME
MIC69151-1.8YME - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC69151-1.8YME In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC-EP
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.7A
General Description
The MIC69502 is a 5A, low dropout linear regulator that provides low voltage high current outputs with a minimum of external components. It offers high precision and ultra low dropout of 500mV under worst case conditions.
Features
• Input voltage range: VIN: 1.65V to 5.5V
• ±1.0% initial output tolerance
• Maximum dropout (VIN – VOUT) of 500mV
over temperature
• Adjustable output voltage down to 0.5V
• Stable with 10µF ceramic output capacitor (5A)
• Excellent line and load regulation specifications
• Logic controlled shutdown
• Thermal shutdown and current limit protection
• 7-Pin S-Pak package
• –40°C to +125°C Temperature Junction
Applications
• ASIC Core Voltage Regulator
• PLD/FPGA Core Power Supply
• Linear Point-of-Load Conversion
• High-Speed Post-Regulator
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay