XC6120C102NR-G
XC6120C102NR-G XC6120C102NR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6120C102NR-G
XC6120C102NR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6120C102NR-G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAdvanced Thermal Solutions Inc.
Product CategoryIC Chips
CategoriesThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN?
Part-StatusActive
TypeTop Mount
Package-CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment-MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height-Off-Base-Height-of-Fin1.181" (30.00mm)
Power-Dissipation-Temperature-Rise-
Thermal-Resistance-Forced-Air-Flow2.88°C/W @ 100 LFM
Thermal-Resistance-Natural-
MaterialAluminum
Material-FinishBlue Anodized
■ GENERAL DESCRIPTION
Detect voltage is extremely accurate with minimal temperature drift.
Both CMOS and N-channel open drain output configurations are available.
◆ CMOS
◆ Highly Accurate:± 1% (VDF=2.6V~5.0V) ± 2% (VDF=0.8V~6.0V)
◆ Low Power Consumption: 0.7μ A (VIN=1.5V)
■ FEATURES
Highly Accurate : ± 2%
(Low Voltage VD: 0.8V~1.5V)
(Standard Voltage VD: 1.6V~6.0V)
± 1%
(Standard Voltage VD: 2.6V~5.0V)
Low Power Consumption : 0.7μ A (TYP.) [VIN=1.5V]
Detect Voltage Range :0.8V ~ 6.0V in 100mV increments
Operating Voltage Range :0.7V ~ 6.0V (Low Voltage)
0.7V~ 10.0V (Standard Voltage)
Detect Voltage Temperature Characteristics
: ± 100ppm/℃ (TYP.) @Ta=25 OC
Output Configuration : N-channel open drain or CMOS
Ultra Small Packages : SSOT-24 (150mW)
SOT-23 (250mW)
SOT-25 (250mW)
SOT-89 (500mW)
TO-92 (300mW)
USP-6B (100mW)
USP-6C (100mW)
USP-4 (120mW)
■ APPLICATIONS
● Microprocessor reset circuitry
● Memory battery back-up circuits
● Power-on reset circuits
● Power failure detection
● System battery life and charge voltage monitors
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay