DS1340Z-3.3
DS1340Z-3.3 DS1340Z-3.3 - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Get Quote
Buy Now
DS1340Z-3.3
DS1340Z-3.3 - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Manufacturer Part No: DS1340Z-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryIC Chips
General Description
Features
♦ Enhanced Second Source for the ST M41T00
♦ Available in a Surface-Mount Package with an
Integrated Crystal (DS1340C)
♦ Fast (400kHz) I2C Interface
♦ Software Clock Calibration
♦ RTC Counts Seconds, Minutes, Hours, Day, Date,
Month, and Year
♦ Automatic Power-Fail Detect and Switch Circuitry
♦ Trickle-Charge Capability
♦ Low Timekeeping Voltage Down to 1.3V
♦ Three Operating Voltage Ranges (1.8V, 3V, and 3.3V)
♦ Oscillator Stop Flag
♦ Available in 8-Pin µSOP or SO Packages
♦ Underwriters Laboratory (UL) Recognized
Applications
Portable Instruments
Point-of-Sale Equipment
Medical Equipment
Telecommunications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay